Arteterapia

12.12.2016 r.

Arteterapia – w każdym dziecku drzemie ukryty artysta. Oczywiście, niektóre dzieci są bardzo zdolne inne mniej, ale w arteterapi nie o to chodzi. Podczas tych wyjątkowych zajęć, każde dziecko staje się artystą – jedynym, niepowtarzalnym, najlepszym i tak też się czuje. Na tych spotkaniach żaden mały artysta nie jest oceniany, nikt nie porównuje jego prac z innymi. Rysując, malując czy wyklejając może pokazać siebie i swoje uczucia. Na tych zajęciach nikt nie powie dziecku „narysuj swój dom”, a później stwierdzi „mogłeś się bardziej postarać, popatrz na obrazek Kasi”, przeciwnie, tutaj dziecko usłyszy „wspaniały rysunek opowiedz mi o nim”. Dzięki temu dziecko czuje się dowartościowane i chętnie tłumaczy terapeucie co jest na obrazku, jednocześnie doskonaląc umiejętność wypowiadania się.

Wychodząc poza schematy prac plastycznych w klasycznym formacie A4, dzieci przez kilkadziesiąt minut stają się wolne, nie obowiązują ich ograniczenia, nie muszą kierować się stereotypami, pracują czym chcą i jak chcę. Do tworzenia swoich „dzieł sztuki” używają rąk, stóp, wszystkiego co przyjdzie im do głowy, tutaj pojęcie „pędzel” nabiera nowego znaczenia. Terapeuta podaje uczestnikom tylko temat, zaledwie jedno słowo, reszta zależy tylko od nich.

Dzięki arteterapii dzieci przełamują strach przed nowym i nieznanym. Uczą się, że słowo „ładne” jest pojęciem względnym i tak naprawdę ma bardzo wiele znaczeń, zaczynają rozumieć, że każdy jest inny a to czyni go wyjątkowym. Dzięki arteterapii dziecko zaczyna od nowa budować obraz samego siebie, zdając sobie tym samym sprawę ze swojej wyjątkowości. Jak mawiał Albert Einstein “Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia”.