Galaretki od dietetyka

Dzieci lubią galaretki. Robiąc je samodzielnie możemy przygotować zdrową przekąskę. W ten sposób możemy przemycić do diety dziecka owoce czy napój roślinny, jako źródło wapnia. Domowe galaretki przygotowane na bazie agaru tężeją bardzo szybko – po ostygnięciu są już zwarte. Mogą być zatem propozycją na szybką przekąskę, zamiennik słodyczy lub być alternatywą dla alergika. Agar można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, większych marketach lub sklepach internetowych. Agar to żelująca substancja otrzymywana z czerwonych alg morskich. Można ją podawać dzieciom po 3 roku życia. Galaretka agarowa nie rozpuszcza się w temperaturze pokojowej.

 

Galaretka jabłkowa (2 porcje)
0,5 l soku jabłkowego naturalnie mętnego (1-dniowego z butelki)
0,5 łyżeczki agaru
Sok połączyć z agarem zamieszać. Podgrzewać i mieszać, aż agar się rozpuści, a płyn zagotuje. Przelać do pojemników. Po ostudzeniu galaretka będzie gotowa. Potem trzymać w lodówce. Można podawać z dodatkami np. bakaliami lub innymi owocami. Galaretka jabłkowa może być bazą dla galaretek o innym smaku. Nie wymaga dosładzania – sok jest wystarczająco słodki.

Galaretka (bez)MLECZNA (2 porcje)
1 szklanka napoju roślinnego, bez dodatku cukru, wzbogacanego w wapń, np. sojowego, migdałowego, ryżowego itp.
1 łyżeczka agaru
1 łyżeczka miodu (lub syropu klonowego lub ksylitolu)
Mleko połączyć z agarem i podgrzać, ciągle mieszając, aż do zagotowania płynu. Trzymać chwilę „na ogniu, aż płyn będzie dobrze ciepły. Dodać miód, wymieszać. Rozlać do pojemników. Ostudzić.
Następnie trzymać w lodówce. Galaretka (bez)mleczna tężeje nieco wolniej od jabłkowej, jednak wystarczy jej ok. 20-30 minut.

Galaretka truskawkowa na bazie (bez)mlecznej
2/3 szklanki napoju roślinnego, bez dodatku cukru, wzbogacanego w wapń, np. sojowego, migdałowego, ryżowego itp.
1 szklanka mrożonych truskawek
1 łyżeczka miodu (lub syropu klonowego lub ksylitolu)
1,5 łyżeczki agaru
Mleko połączyć z mrożonymi truskawkami i podgrzać, aż truskawki się rozmrożą. Zblendować mleko z truskawkami na gładką masę. Opcjonalnie można pozbyć się pesteczek przepuszczając masę przez drobne sitko. Ciepłą masę połączyć z agarem i zagotować. Dodać miód, pomieszać, rozlać do pojemników. Następnie ostudzić i trzymać w lodówce.

 

SMACZNEGO! 

Ania- dietetyk